Araç kaskosu doğal afet hasarlarınıda karşılıyor

Sigorta şirketlerinin yaptığı aktüer ya hesapları bulunur. Buna göre, her sigorta şirketinin yaptığı kasko çalışmaları farklı olacaktır. Bu durum, sigorta şirketinin büyüklüğü, maliyeti karşılama kapasitesi ile de ilgilidir.

Araç kaskosu doğal afet hasarlarınıda karşılıyor

Kasko Hangi Teminatları Kapsar

Sigorta şirketlerinin, teknik birimlerinde bu çalışmayı yapan risk uzmanları, istatistikçiler bulunur. Farklı sigorta şirketlerinin çalışmaları da gözden geçirilir. Pazar payı çalışmalarında, bu durum önem kazanır. Genel hatları itibariyle, sigorta şirketlerinin teminat kapsamlarında, çok büyük farklılıklar yaşanmaz.  Fakat teminat tutarlarında bazı farklılıklar olabilir. Bu da sigorta şirketinin, kapasitesi ile ilgili durumdur. Burada A ya da B sigortası demeden ana hatları ile sunulan teminatları söylemek yerinde olur:

  • Öncelikle kasko, trafik sigortası gibi, zorunlu değil, isteğe bağlı olarak yapılır.
  • Kaskoda, aracın hasar alması durumunda, poliçede belirtilen değer karşılığında zarar tazmin edilir.
  • Çalınmaya karşı da yine aynı değerler ölçüsünde, sigorta şirketi ödeme yapar.
  • Herhangi bir doğal afete karşı da araç güvence altındadır. Heyelan, dolu, yangın, sel gibi öngörülmeyen tabiat olayları ve çevresel unsurların sebep olduğu hasarlar.
  • Trafikte, yapılan kazalarda kusurlu bulunan durumlarda, aracın başına gelen zararları da kasko karşılar.

Genişletilmiş Teminatlar

Araç kaskolarında, standart paketlerin dışında, bazı isteğe bağlı genişletilmiş paketler de bulunmaktadır. Yolcu ve sürücü teminatları, oluşabilecek hastalık ve vefat halinde oluşan masraflar gibi. Bu türlü çalışmalar, her sigorta şirketinin kendi bünyesinde oluşturduğu çalışmalardır. Aracın hasar alması durumunda, ücretsiz yol yardımı, bazı sigorta şirketinin teminatları arasında yer alır.

Aracın hasar alması durumunda, sigorta şirketine bildirim en fazla beş gün içerisinde yapılmalıdır. Bu konuda, sigorta şirketinin eksperleri, olay yerinde detaylı inceleme yapıp, tutanak tutacaklardır. Daha sonra sigorta şirketi tarafından incelenip, poliçedeki teminatlar ile uyumlu olup, olmadığı tespit edilir. İnceleme neticesinde, ödeme yapılır.

Hakkında - Furkan Tunahan

Avatar
2012 yılında web master dünyasına ilk adımını atan Furkan Tunahan belirli kişisel ve toplumsal projelerde yer aldı. Ulusal gazete editörlüğü ve web site yönetimi yaparak kendisini geliştirdi. Şimdi Web tasarım ve proje yönetimi alanında çalışmalarına devam ediyor. E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir