Ayak Mantarı Oluşma Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Mantarı Oluşma Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaklar, vücudumuzun en çok bakıma ihtiyaç duyduğu bölgelerinden bir tanesidir. Peki onlara ne kadar özen gösteriyorsunuz? Gün içinde genelde kapalı ayakkabıların içinde kapalı kalan, tüm koşuşturmada yükü üstlenen ayaklar da bazen pes edebiliyor ve belli sorunlara yol açabiliyor. Belirtileri kaşıntı, tırnak renklerinde görülen değişimler, su dolu kabarcıklar, deride dökülmeler görülerek başlayan ayak mantarları diğer adıyla tinea pedis de bunlardan biridir.

İsminden de anladığımız üzere bu deri hastalığının sebebi karanlık, sıcak ve nemli ortamları seven mantarlardır. Gün içinde ayakkabı içinde muhafaza edilen ayaklarda oluşmasının sebebi ise ayakların terli, kapalı bu bölgede uzun süre kalmasıdır. Çok fazla yapılan spor, kapalı dar ayakkabıların içinde kalan ayaklar, ayakların çok terlemesi veya yıkandıktan sonra tam olarak kurulanmaması bu duruma neden olmaktadır.

Ayak Mantarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ayak mantarından korunmak yapabileceğimiz şeyler var mıdır? Öncelikle sıcak havalarda açık ayakkabılar giymek, uzun süre kapalı ayakkabı kullanmamak, ayakların terlememesine yönelik önlemler almak bunlardan başlıcalarıdır. Çok fazla terleyen ayaklar için ter emici çoraplar veya pudralar kullanılabilir. Ayak mantarı bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Bundan dolayı başkalarına ait çorap ayakkabı gibi eşyaları kesinlikle kullanılmamalıdır. Topluma açık alanlarda, spor salonlarında, havuzlarda çıplak ayakla dolaşılmamasına dikkat edilmelidir. Gün içinde yorulan, terleyen, bakterilere maruz kalan ayaklar gün sonunda özenle iyice temizlenecek şekilde yıkanmalı ve özenle kurulanmalıdır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kimi zaman bakıma zamanımız olmadığından kimi zaman da ne yaparsak yapalım bir şekilde oluşan bu ayak mantarlar özenli ve düzenli bir tedavi ile düzelebilmektedir. Ayak mantarı tedavisi için ilaçlar, evde yapacağınız kişisel bakımlar veya önerilen pek çok doğal tedavi yöntemleri de vardır. Öncelikle tedavi için mutlaka bir cildiye doktoruna görünmelisiniz. Verilen ilaçları düzenli kullanmak ve aynı zamanda düzenli ayak bakımı yapmak işe yarayacaktır.

Bunun dışında evinizde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz pek çok yöntem de mevcuttur. En çok önerilenlerden bir tanesi elma sirkesidir. Anti-mantar özelliği bulunan elma sirkesi bu mantar kaynaklı deri hastalığının tedavisinde son derece etkilidir. Bir kaba 2 fincan sıcak su ile yarım fincan elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı bu kabın içinde 10-15 dakika civarında bekletin. Bu işlemi günde 2 defa tekrar edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise anti-mantar özelliğine sahip başka bir besin olan sarımsaktır. Öncelikle soyulmuş bir sarımsağı iyice ezin ve içine 2 ya da 3 damla zeytinyağı ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı 30 dakika kadar ayağınıza sürüp bekletin. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi doğal yöntemlerle veya ilaç tedavisi ile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Ama en uzun süreli en garanti çözüm hijyendir.

Hakkında - Zeynep Bekyol

Zeynep Bekyol
Uzun süre yerel gazetelerde editörlük hizmeti veren Zeynep Bekyol İstanbul üniversitesi Radyo ve Televizyonculuk öğrencisi olarak eğitimne devam etmektedir. Bir çok aktif projeye ek olarak sondk.net üzerinde sağlık kategorisi içerik yönetecisi olarak hizmet vermektedir. | E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir