Bahar Alerjisi Nedir? Korunma Yolları Ve Tedavisi Nasıl Olur

Hepimizin çok sevdiği bahar ayları,  gelmesi ile birlikte birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri de hiç kuşkusuz bahar alerjisidir.

Bahar Alerjisi Nedir? Korunma Yolları Ve Tedavisi Nasıl Olur

Halk dilinde polen alerjisi ya da saman nezlesi olarak adlandırılan bahar alerjisi; daha çok doğanın canlandığı, yeniden yapılandığı ilkbaharda kendini göstermektedir. Yabani otlara bağlı alerji ise sonbahar aylarında görülmektedir.  Polenler,  aynı tip bitkilerin çoğalmak veya döllenmek amacıyla havaya saldığı, rüzgârla taşınan küçük parçacıklardır. Özellikle Nisan-Mayıs aylarında bu oran çok – çok yükselmektedir.

Polenler İnsanları Nasıl Etkiler, Hastalık Boyutuna Getirir?

Polenler, alerjik reaksiyonu olan, bünyesi zayıf olan kişilerde daha çok etkili olmaktadır. Gözlere ve solunum yoluyla ciğerlerimize kadar ulaşabilmekte vücudumuzun bu enfeksiyon el süreci kaldıramaması ile de bizi hastalığa sürüklemektedir.

Kişiden Kişiye Değişmekle Birlikte Genel Belirtileri Şunlardır:

Gözlerde kızarıklık,  kaşıntı,  sulanma;   geniz akıntısı, hapşırma,  burun tıkanıklığı, öksürük, nefes alamama, koku alamama, kalpte çarpıntı, hırıltı, yorgunluk olarak seyretmektedir.

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları Ve Tedavisi

  • Polenlerin yoğunlukta olduğu özelikle sabah saatlerinde ya da rüzgârlı havalarda çok mecbura kalınmadıkça dışarıya çıkılmaması, çıkılması halinde ise korunmak amacıyla şapka, gözlük, maske gibi aksesuarlar ile korunmak önerilebilir.
  • Evde ya da çalışılan ortamda pencereler kapalı tutulmalı; klima kullanılıyor ise filtreli klima kullanılıp, filtrelerin sık – sık temizlenmesi gereklidir.
  • Ev ortamında -eğer var ise –  çiçek, bitki, kedi ve köpek tüyü,  toz,  küf gibi alerjiye sebebiyet verebilecek maddeleri uzaklaştırabilirsiniz.
  • Parfüm, deodorant özellikle sigara dumanından uzak durulmalı, rahatsızlık verecek ortamlarda bulunmamalısınız.
  • Tüylü battaniyeler, kuş tüyü,  kaz tüyü yastıklar yerine sentetik yada pamuklu olanlar kullanılabilir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli, A,  E,  C ve D vitaminleri vücuda alınmalıdır. Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri tüketilmedir. Özellikle günde 1-2 litre su içilmelidir. Bu şekeri dengelemesi açısından da önemlidir.

Tüm bunlara rağmen alerji belirtileri var ise mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.  Bahar alerjisi, alerji testleri,  cilt testleri ile teşhisi konulup;  ilaç tedavisi, aşı tedavisi ile rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Tedavisi yapılmayan bahar alerjisi astıma dönüşebilir.  Bu nedenle korunma yöntemleri uygulanıp,  tedavisi aksatılmamalıdır.

Hakkında - Zeynep Bekyol

Zeynep Bekyol
Uzun süre yerel gazetelerde editörlük hizmeti veren Zeynep Bekyol İstanbul üniversitesi Radyo ve Televizyonculuk öğrencisi olarak eğitimne devam etmektedir. Bir çok aktif projeye ek olarak sondk.net üzerinde sağlık kategorisi içerik yönetecisi olarak hizmet vermektedir. | E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir