Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasındaki Farklar

Altın çoğu insan için önemli bir yatırım aracıdır. Ayrıca kadınların ise vazgeçilmez madenidir. Bayanlar altından yapılmış ziynet eşyalarını çok sever.

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan altın, özel günlerde hediye olarak verilmektedir. Farklı isimler ile anılan altının, ayarları da farklılık gösterir. 14, 18, 24 ayar olarak söylenen, aslında çözeltideki altın yoğunluğudur. Ayrıca sarı altın ve beyaz altın diye de ayrım vardır. Peki, sarı ile beyaz altın arasındaki farklar nelerdir?

Beyaz Altın Nedir?

Altının asıl rengi sarı renktir. Fakat saf altın yumuşak bir maden olduğu için içerisine bazı metaller eklenir. Saf altının içerisine gümüş, çinko ve paladyum gibi metaller eklenerek beyaz altın elde edilir. Çünkü bu metaller altına beyaz rengi verir. Ayrıca beyaz altının dışı rodyum ile kaplanır. Böylece beyaz altından üretilen takının hem dayanıklılığı artar hem de beyaz rengini uzun süre korur. Rodyum kaplaması aşındığında beyaz altının rengi sarıya dönebilir. Kuyumcuya giderek yeniden bu element ile kaplatabilirsiniz.

Sarı Altın ve Beyaz Altın Arasındaki Ayar Farkı

Altında ayar, bir karat altının içindeki altın yoğunluğuna göre ifade edilir. Saf altın 24 ayardır. Fakat yumuşak olduğundan 24 ayar altın tercih edilmez. Bu yüzden altının içine farklı metaller eklenerek alaşım oluşturulur. Alaşımın 24’te 14’ ü altın, 10’ u diğer metaller olursa 14 ayar altın olarak ifade edilir. Yani beyaz altında da aynı şekilde olduğu için sarı ve beyaz altın arasında değer farkı yoktur, tamamen aynıdır. Tek fark alaşımlarında kullanılan metallerin farklı olmasıdır.

Hakkında - Kamil Hızer

Kamil Hızer
20 Yılı aşkın süredir basın sektöründe hizmet vermiş olan Kamil Hızer magazin dünyasının bilinen isimleri arasındadır. Sondk yaşam kategorisi içerik sorumlusu olarak hizmet vermektedir. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olan Kamil Hızer daha daha öncede bir çok spor programında görev aldı. | E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir