Bilgisayarın Yavaşlamasına Neden Olan Faktörler

 Bilgisayarın Yavaşlamasına Neden Olan Faktörler

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Hayatımızın her alanında kullanımı mümkün olan bilgisayarlar zaman zaman yavaşlayarak bizleri zor durumda bırakırlar. Birçok kullanıcının bilgisayar kullanırken en çok muzdarip olduğu yer bilgisayarının yavaşlamasıdır. İnternet üzerinde de baktığımızdan çok merak edilen soruların başında bilgisayar neden yavaşlar sorusu gelmektedir.

Bilgisayarın yavaşlaması sebepleri zararlı programlar, zararlı yazılımlar, zararlı dosyalar sisteminize girmiş olabilir. Peki virüsü sistemimden nasıl kaldırabilirim, diyorsanız bilgisayardan iyi anlayan birine götürmelisiniz. Eğer hala devam ediyorsa bilgisayarı formatlamayı deneyin.

Bilgisayarda çok program olduğundan veya gereksiz dosyalar bilgisayarın açılış hızı gibi olaylarda etki eder bilgisayar yavaşlamasına neden olan faktörler, peki bu bilgisayarı nasıl hızlandırabilir sorusuna neden olmaktadır.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

 Bilgisayarı nasıl hızlandırırım sorusunun cevabı şu şekildedir;

1’den fazla tarayınız varsa kullanmadığınız tarayıcıları kaldırın. Windows veya Linux ise hangi işletim sistemini kullanıyorsanız güncel tutun eğer hala bilgisayar yavaşlaması devam ediyorsa bilgisayarınıza virüs girmiş olabilir.

Diğer Çözümler

Bilgisayarınızın içini temizlemeyi deneyin. Bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa garantiye gönderin eğer yavaşlık devam ediyorsa bilgisayarınızdaki ekran kartı, CPU , işlemci gibi özelliklerin yenisini alıp takmayı deneyin. Bilgisayarınıza her söylenen yazılımı programı oyunu yüklemeyin. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yaparsanız oradan sizin bilgisayarınıza zararlı program, zararlı yazılım, trojen gibi bilgisayara zararlı uygulamalar gönderilebilir. Bilgisayarınıza uygun olan ekipman uygun olan yazılım yükleyin. Bilgisayarınız Windows 7 ise Windows 10 kuracaksanız bilgisayardan anlayan bilgili bir kişiyle danışın. Eğer bilgili bir kişiye danışmayıp direk kurarsanız Windows 10 bilgisayarınızdaki ekran kartı işlemci CPU gibi özellikler zarar görebilir. Bilgisayarınızı her ay içini temizlemeyi unutmayın hem bu sayede bilgisayarınız için sağlıklı olur.

Hakkında - Furkan Tunahan

Avatar
2012 yılında web master dünyasına ilk adımını atan Furkan Tunahan belirli kişisel ve toplumsal projelerde yer aldı. Ulusal gazete editörlüğü ve web site yönetimi yaparak kendisini geliştirdi. Şimdi Web tasarım ve proje yönetimi alanında çalışmalarına devam ediyor. E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir