Faizlerde 3 puana kadar düşüş bekleniyor

Politika faizinin 24 rakamlarından 19,75’e kadar düşüren Merkez Bankasının kredi faiz oranlarınıda düşürmesi bekleniyor. Önümüzdeki aylarda 2-3 puan arasında düşürülmesi beklenen faiz oranları özellikle kredi kullanacaklar için büyük bir bekleyiş oluşturdu.

Faizlerde 3 puana kadar düşüş bekleniyor

Kredi kullananlar ve özellikle otomobil ve ev satın almaki çin peşinatı bulunmayan vatandaşlar için büyük bir zorluk olan kredi faiz oranlarının bir miktar düşmesi bekleniyor. Merkez bankasının politika faizini esas alarak uyguladığı düşüş sonrasında kredi faizleri içinde çalışmalar yapılacağı düşüncesi kredi kullanacak olan kişilerce büyük bir bekleyişi başlattı.

Konut faiz oranlarının düşürülmesi bekleniyor

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiyedeki ekonominin daha aktif ve canlı olabilmesi için özellikle konut fiyatları ve konut kredisi faizlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Stoklarda bulunan ve satışına engel olan yüksek fiyatların bu dönemde düşürülerek piyasanın canlandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini savundu. İnşaat sektöründe açıklanan rakamların satışların durmuş olmasına rağmen fiyatların hiç aşağı çekilmediğini söyleyen Palandöken, fiyatları düşürdüğünü iddia ederek 2 milyon liraya ev satılmaya çalıştığını söyledi. Asgari ücret ile aylık 2 bin liraya çalışan bir vatandaşa 2 milyon liraya ev satmaya çalışmanın pek normal bir şey olmadığını açıkladı. Faiz oranlarıyla birlikte konut fiyatlarınında düşeceği zaman 2 milyona yakın stokta bulunan alıcısı olmayan konutun kısa zamanda satılabileceğini belirtti.

Hakkında - Zeynep Bekyol

Zeynep Bekyol
Uzun süre yerel gazetelerde editörlük hizmeti veren Zeynep Bekyol İstanbul üniversitesi Radyo ve Televizyonculuk öğrencisi olarak eğitimne devam etmektedir. Bir çok aktif projeye ek olarak sondk.net üzerinde sağlık kategorisi içerik yönetecisi olarak hizmet vermektedir. | E-posta gönder: [email protected]