Suriyeliler için yapılan eylemde çıkan olayın detayları açıklandı

İstanbul Fatih’te sınır dışı edilecek Suriyelilere destek vermek için yapılan eylemde olay çıktı. Protesto yapan gruba polis biber gazı sıkarak eyleme son verdi.

Suriyeliler için yapılan eylemde çıkan olayın detayları açıklandı

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin İstanbul Valiliğinde kayıtlı olmayan Suriyelilerin geri gönderilmesi için vermiş olduğu karara karşılık protesto başlatıldı. Eylem Saraçhane’de yapıldı. Buraya gelen bir grup ”Ne mutlu Türküm diyene” sloganları yaparken diğer grupta ”Mülteciler Allah’ın bize verdiği emanettir” şeklinde slogan yaptı. Eylemcilere saldırı yapan gruba da polis biber gazı sıkarak olaya son verdi ve 2 kişiyi gözaltına aldı.

Suriyeliler Her Geçen Gün Kafa Karıştırıyor

Göçmen Derneği İstanbul’da kayıtsız yaşayan Suriyelilere 20 Ağustosa kadar zaman verdi. Bunun ardından ”Suriyelilere yapılan protestoya artık son vermek istiyoruz ” şeklinde eylem başlattı. Göçmen derneğinin yapmış olduğu eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı ve basın açıklaması yapıldı. Tam da o esnada farklı slogan paylaşan gruplar birbirine girdi ve polis devreye girerek 2 kişiyi gözaltına aldı.

Göçmen dernekleri ise iki grubu sakinleştirmek adına ”İyi niyeti suiistimal etmek isteyen Suriyelileri sınır dışı etmek isteyebilirsiniz. Fakat burada ailesiyle birlikte çalışıp evini geçindiren iyi insanları uzaklaştırmaya kimsenin hakkı yok, bu hiç adil değil” şeklinde açıklamada bulundu. Birçok kişide bu açıklama hak verdi fakat birkaç grup hala fikrini değiştirmiyor.

Hakkında - Furkan Tunahan

Avatar
2012 yılında web master dünyasına ilk adımını atan Furkan Tunahan belirli kişisel ve toplumsal projelerde yer aldı. Ulusal gazete editörlüğü ve web site yönetimi yaparak kendisini geliştirdi. Şimdi Web tasarım ve proje yönetimi alanında çalışmalarına devam ediyor. E-posta gönder: furkan@sondk.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir