Yeni Doğan Çocuk Parası Tutarı Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti devletini yeni bebek sahibi olmuş ebeveynlere sağladığı yardımlardan bir tanesi olan doğum parası, sigortalı çalışan ve memurlar da içerisinde olmak üzere bütün vatandaşlara verilmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Tutarı Ne Kadar?

Bu para süt parası, bez parası ve doğum parası şeklinde isimlendiriliyor. Fakat bu yardımı almak için bazı şartlar öne sürülmektedir. Doğum yardımından faydalanmak için doğum yapan anne ile doğan bebeği yaşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca bu yardımı almak için annenin yardım yasası çıkış tarihinden sonra doğum yapmış olması en temel şarttır.

2019 Yılı Doğum Yardımı Ücreti

Doğum yardımı ücreti çocuk sırasına göre değişiklik göstermektedir. Devlet 1. Çocuk için 300 Türk Lirası, 2. Çocuk için 400 Türk lirası 4. ve diğer çocuklar için 600 Türk lirası olarak destek vermektedir. Bunun dışında 150 Türk lirası civarında emzirme desteği vermektedir. Fakat bu yardımlar çocuk doğduktan sonra bir defaya mahsus olarak verilir ve her yıl düzenli olarak memur ve asgari ücret artış oranlarına göre artış göstermektedir. İkiz doğan bebekler için 700 üçüz doğan bebekler için de 1300 Türk Lirası doğum yardımı ödenmektedir.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum ve emzirme ödeneğini alabilmek için Çocuk doğduktan sonra nüfus cüzdanı çıktıktan sonra hastaneden alına doğum belgesini alıp, Aile ve Sosyal politikalar Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmetler merkezine Doğum yardımı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvurudan en geç bir ay sonra   ödenek annenin adına banka hesabına yatırılmaktadır.

Hakkında - Zeynep Bekyol

Zeynep Bekyol
Uzun süre yerel gazetelerde editörlük hizmeti veren Zeynep Bekyol İstanbul üniversitesi Radyo ve Televizyonculuk öğrencisi olarak eğitimne devam etmektedir. Bir çok aktif projeye ek olarak sondk.net üzerinde sağlık kategorisi içerik yönetecisi olarak hizmet vermektedir. | E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir