Yurtdışından telefon getirmek hayal oldu

Yurtdışından telefon getirmek hayal oldu

Uzun zamandır beklenen ve hakkında konuşulan zam haberi geldi. Yurtdışından yolculuk sırasından getirilen telefonlar için IMEI kayıt ücreti 618 TL’den 1.500 TL ye çıktı. Bir önceki dönemde yapılan zam ile 618TL olan telefon kayıt ücretine ek olarak sadece 1 telefon numarası üzerine kayıt yaptırabilme ve başka bir sim kart ile kullanılamama kısıtlaması getirilmişti. Yani yurtdışından gelen telefon sadece 1 kişi tarafından kullanılabilecekti. Bu kısıtlama bir çok kişinin canını sıksada uzun vadeli kullanım düşünen kullanıcılar için zamlı fiyatına ve kısıtlamalara rağmen karlı olması nedeniyle tercih edilmeye devam ediyordu.

Son zam haberi ile yurtdışından gelecek olan telefonlar tamamen zarar olarak görülüyor, cep telefonunun alırken ödenen ücret, telefon kayıt ücreti birleşecek ve sadece bir kişi tarafından kullanım kısıtlaması olacak. Ortalama ülkemizde satılan 3 bin liralık bir cep telefonunu yurtdışından bin TL gibi bir ücretle alsanız dahi Türkiyede kullanıma sunulması 2.500 TL toplam maliyete ulaşıyor. Ek olarak tek bir sim kart ile kullanım kısıtlamasını kabul etmiş oluyorsunuz.

Daha büyük ölçekli telefonlarda durum hâlâ değişmedi, 10 bin lira fiyatı olan bir cep telefonunu kullanmak için 1.500 TL ödeme yapmayı uygun gören vatandaşlar bu alışverişe devam edecekler. Vergiler ve zamlardan dolayı elektronik fiyatlarının diğer ülkelere göre kat kat fazla olduğunu düşünen ve sürekli arttığını savunan kullanıcılar bu durumdan şikayetçi. En kısa zamanda bir iyileştirme veya çözüm sunulmasını bekliyorlar.

 

Hakkında - Furkan Tunahan

Avatar
2012 yılında web master dünyasına ilk adımını atan Furkan Tunahan belirli kişisel ve toplumsal projelerde yer aldı. Ulusal gazete editörlüğü ve web site yönetimi yaparak kendisini geliştirdi. Şimdi Web tasarım ve proje yönetimi alanında çalışmalarına devam ediyor. E-posta gönder: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir